Wygodny sposób nawadniania ogrodu

Własny ogród wiąże się nie tylko z przyjemnością relaksu na świeżym powietrzu, ale także z pewnymi obowiązkami. Jeśli chcemy, aby uprawiane przez nas rośliny rozwijały się zdrowo i stanowiły prawdziwą ozdobę przestrzeni zewnętrznej, konieczne będzie zapewnienie im możliwie jak najlepszych warunków wzrostu. Światło słoneczne, woda oraz składniki odżywcze to trzy podstawowe elementy potrzebne każdej roślinie do życia.

Nawadniać ręcznie czy automatycznie?

nawadnianieDbając o ogród nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim. Nawet najbardziej dopieszczone uprawy mogą zostać osłabione lub zniszczone przez niekorzystne warunki pogodowe, na które nie mamy absolutnie żadnego wpływu. Jednak kilka rzeczy zależy od nas i jesteśmy w stanie odpowiednio pokierować zdrowym wzrostem naszych roślin, niezależnie czy są to uprawy ozdobne, czy o przeznaczeniu spożywczym. Mowa tutaj o zaopatrzeniu roślin w odpowiednią ilość wody. Nawadnianie jest podstawowym elementem pielęgnacji każdego ogrodu, a nawet zwykłego trawnika. W naszym klimacie niestety opady atmosferyczne nie są w stanie spełnić zapotrzebowania roślin na wodę. Zimy nie obfitują już w duże ilości śniegu przez co wiosną grunty są nadmiernie wysuszone. Latem natomiast opady atmosferyczne maja najczęściej postać nagłych i gwałtownych nawałnic, które nie dość, że niszczą delikatne rośliny, to nie zapewniają im wystarczającej ilości wody. Sposobów na nawadnianie ogrodu jest kilka, w zależności od rodzaju uprawianych przez nas roślin oraz od wielkości samego ogrodu. Jeśli przestrzeń jest niewielka, a nasadzeń mało, wystarczy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy z końcówką zraszającą i podlewać manualnie. Jeśli jednak dysponujemy dużą przestrzenią, warto zainwestować w instalację nawadniającą, która podzielona na sekcje, zapewni odpowiednią ilość wody w każdym zakamarku naszego ogrodu.

Instalacje nawadniające to nie tylko wygodny sposób podlewania roślin. To także możliwość oszczędności wody w stosunku do podlewania manualnego. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w programator, będziemy mogli zaplanować podlewanie w godzinach nocnych, co realnie zmniejszy ilość zużywanej wody poprzez zmniejszone jej parowanie z gleby.